Image Map

 

VOLLEYBALL

Current Schedules

Elementary House
Fall 2015

SYAV 2015 Elementary School (4th – 6th) Fall Schedule

Revised September 24, 2015

1.  Bartolutti – Light Green 4.  Abdelmalak – Light Blue
2.  Hayes – Red 5.  Marshall – Pink
3.  Ilari – Dark Green 6.  Middleton – Black

All Matches are Scheduled at Stone Middle School on Thursdays

Wk #1 – Thursday, 9/24

Court 1

Court 2

Wk #5 – Thursday, 10/22

Court 1

Court 2

Stone  6:00 – 7:30 PM

(2) vs. 1

Stone  6:00 – 7:30 PM

(5) vs. 6

Stone  6:30 – 8:00 PM

(3) vs. 6

Stone  6:30 – 8:00 PM

(1) vs. 3

Stone  7:30 – 9:00 PM

(4) vs. 5

Stone  7:30 – 9:00 PM

(4) vs. 2

Wk #2 – Thursday, 10/1

Court 1

Court 2

Wk #6 – Thursday, 10/29

Court 1

Court 2

Stone  6:00 – 7:30 PM

(3) vs. 4

Stone  6:00 – 7:30 PM

2 vs. (1)

Stone  6:30 – 8:00 PM

(2) vs. 5

Stone  6:30 – 8:00 PM

3 vs. (6)

Stone  7:30 – 9:00 PM

(6) vs. 1

Stone  7:30 – 9:00 PM

4 vs. (5)

Wk #3 – Thursday, 10/8

Court 1

Court 2

Wk #7 – Thursday, 11/5

Court 1

Court 2

Stone  6:00 – 7:30 PM

(6) vs. 4

Stone  6:00 – 7:30 PM

3 vs. (4)

Stone  6:30 – 8:00 PM

(2) vs. 3

Stone  6:30 – 8:00 PM

2 vs. (5)

Stone  7:30 – 9:00 PM

(1) vs. 5

Stone  7:30 – 9:00 PM

6 vs. (1)

Wk #4 – Thursday, 10/15

Court 1

Court 2

Wk #8 – Thursday, 11/12

Court 1

Court 2

Stone  6:00 – 7:30 PM

(4) vs. 1

Stone  6:00 – 7:00 PM

Playoff 1

Playoff 2

Stone  6:30 – 8:00 PM

(5) vs. 3

Stone  7:00 – 8:00 PM

Semi 1

Semi 2

Stone  7:30 – 9:00 PM

(6) vs. 2

Stone  8:00 – 9:00 PM

Final

 

 

NOTE:  Team in parentheses (  ) is home team.  Each team must supply a line judge; home team supplies the score keeper.  A match will be 5 games, time permitting.

 

For the end of season tournament, teams will be seeded base on their regular season win (%) percentage.  The top 2 teams will get a first round bye. The pairings will be as follows:

 

Playoff 1 – 3rd seed vs. 6th seed

Playoff 2 – 4th seed vs. 5th seed

Semi 1 – 1st seed vs. lowest remaining seed from the playoff 1 and 2 matches

Semi 2 – 2nd seed vs. highest remaining seed from the playoff 1 and 2 matches

Middle School House
Fall 2015

SYAV 2015 Middle School (7th – 8th) Fall Schedule

Revised September 24, 2015

1. Fleming – Black 4. Belden – Red
2. DeJong – Purple 5. Harrity/Lovett – Blue
3. Saylor – Green 6. Zaleski – Pink

 

All Matches are Scheduled at Liberty Middle School on Thursdays

Wk #1 – Thursday, 9/24 Court 1 Court 2 Wk #5 – Thursday, 10/22 Court 1 Court 2
Liberty  6:00 – 7:30 PM 1 vs. (6) 3 vs. (4) Liberty  6:00 – 7:30 PM 1 vs. (4) 2 vs. (3)
Liberty  7:30 – 9:00 PM 2 vs. (5) Liberty  7:30 – 9:00 PM 5 vs. (6)
Wk #2 – Thursday, 10/1 Court 1 Court 2 Wk #6 – Thursday, 10/29 Court 1 Court 2
Liberty  6:00 – 7:30 PM 3 vs. (1) 6 vs. (2) Liberty  6:00 – 7:30 PM 6 vs. (1) 4 vs. (3)
Liberty  7:30 – 9:00 PM 4 vs. (5) Liberty  7:30 – 9:00 PM 2 vs. (5)
Wk #3 – Thursday, 10/8 Court 1 Court 2 Wk #7 – Thursday, 11/5 Court 1 Court 2
Liberty  6:00 – 7:30 PM 3 vs. (6) 4 vs. (2) Liberty  6:00 – 7:30 PM 3 vs. (6) 4 vs. (2)
Liberty  7:30 – 9:00 PM 5 vs. (1) Liberty  7:30 – 9:00 PM 1 vs. (5)
Wk #4 – Thursday, 10/15 Court 1 Court 2 Wk #8 – Thursday, 11/12 Court 1 Court 2
Liberty  6:00 – 7:30 PM 6 vs. (4) 1 vs. (2) Liberty  5:30 – 6:30 PM Playoff 1 Playoff 2
Liberty  7:30 – 9:00 PM 5 vs. (3) Liberty  6:30 – 7:30 PM Semi 1 Semi 2
Liberty  7:30 – 8:30 PM Final

 

NOTE:  Team in parentheses (  ) is home team.  Each team must supply a line judge; home team supplies the score keeper.  A match will be 5 games, time permitting.

 

For the end of season tournament, teams will be seeded base on their regular season win (%) percentage.  The top 2 teams will get a first round bye. The pairings will be as follows:

 

Playoff 1 – 3rd seed vs. 6th seed

Playoff 2 – 4th seed vs. 5th seed

Semi 1 – 1st seed vs. lowest remaining seed from the playoff 1 and 2 matches

Semi 2 – 2nd seed vs. highest remaining seed from the playoff 1 and 2 matches

High School House
Fall 2015

SYAV 2015 High School (9th – 12th) Fall Schedule

Revised September 24, 2015

1.  Dowgiallo #1 – Purple 3.  Dowgiallo #2 – Blue
2.  Jakiel – Green 4.  Smith, AFA – Maroon

All Matches are Scheduled at Stone Middle School on Wednesdays

Wk #1 – Wednesday, 9/23

Court 1

Court 2

Wk #5 – Wednesday 10/21

Court 1

Court 2

6:30 – 8:30 PM

1 vs. (2)

(3) vs. 4

6:30 – 8:30 PM

(2) vs. 4

1 vs. (3)

Wk #2 – Wednesday, 9/30

Court 1

Court 2

Wk #6 – Wednesday, 10/28

Court 1

Court 2

6:30 – 8:30 PM

(1) vs. 3

2 vs. (4)

6:30 – 8:30 PM

1 vs. (4)

(2) vs. 3

Wk #3 – Wednesday, 10/7

Court 1

Court 2

Wk #7 – Wednesday, 11/4

Court 1

Court 2

6:30 – 8:30 PM

2 vs. (3)

(1) vs. 4

6:30 – 8:30 PM

(1) vs. 2

(3) vs. 4

Wk #4 – Wednesday, 10/14

Court 1

Court 2

Wk #8 – Wednesday, 11/11

Court 1

Court 2

6:30 – 8:30 PM

3 vs. (4)

1 vs. (2)

6:30 – 9:00 PM

Seeding

Seeding

Playoffs **

 

 

NOTE:  Team in parentheses (  ) is home team.  Each team must supply a line judge; home team supplies the score keeper.  A match will be 5 games, time permitting.

 

** Playoff seeding will be based on the regular season standings; 1st seed plays 4th seed,  2nd seed plays 3rd seed.


Click Below To Translate:


SYA Office Location: 5950 Centreville Crest Lane, Centreville, VA 20121 | SYA Mailing Address: Southwestern Youth Association, P.O. Box 471, Centreville, VA 20122 Phone: (703) 815-3362 | Fax: (703) 815-2180 | E-mail: admin@syayouthsports.org | Designed by GroupNet Solutions